20+ rokov

230 000+ FB fanúšikov

3 000 000+ objednávok


Proteiny


Aby svaly rástli, musí sa telo dostať do anabolického stavu, v ktorom sa tvorí viac bielkovín, než sa ich rozpadne. Ak je to naopak, vznikne katabolizmus.

Kedy brať proteíny? Prečo a koľko?
Bielkovinová strava je výdatným zdrojom aminokyselín, enzýmov, hormónov a ďalších dôležitých zlúčenín, ktoré sú nevyhnutné pre správny priebeh funkcií ľudského tela. Zo živín zaujímajú kulturistov hlavne bielkoviny, pretože regenerujú svalovú hmotu a chráni ju pred rozpadom, ktorý je dôsledkom zvýšenej námahy. Sú nielen kľúčom k svalovému rastu, ale súčasne podporujú obranyschopnosť organizmu a činnosť červených krviniek.
Veľmi zhruba povedané, RDA priemerného človeka zodpovedá rovnováhe medzi tvorbou a úbytkom proteínov. U športovcov však musí byť RDA vyšší, aby si udržali svaly, z ktorých pochádza ich športový výkon. A u kulturistov ešte vyšší, aby im svaly rástli. Svalové bielkoviny sa tvorí z aminokyselín, ktoré sú ich stavebnými jednotkami. Svalová námaha na jednej strane znamená stimuláciu k rastu svalstva, na strane druhej impulz k jeho odbúravaniu. V prostredí aminokyselín reaguje sval na stimulačné podnety celkovým rastom, ktorý výrazne prevláda nad odbúravaním svalových bielkovín.
Koľko bielkovín teda kulturista vlastne potrebuje?
Podľa výskumov je kulturistickými minimom dvojnásobok RDA pre priemerného človeka. Peter W.R. Lemon z Weiderova výskumného tímu, ktorý pracuje na University of Western Ontario (Kanada), odporúča kulturistom dávkovať 1,46-1,54 g bielkovín / kg telesnej hmotnosti. Táto hodnota by im mala zaručiť, že syntéza proteínov bude prevládať nad ich rozpadom. S týmto dávkovaním by ste mali začať a potom pomaly skúšať, čo to urobí, keď prijímané množstvo postupne zvyšujete. Pretože obsah bielkovín v potravinách nie je stále rovnaký a oproti tabuľkovým hodnotám kolíše, môžete tento štartovací interval upraviť na 1,4-1,7 g / kg.

Má druh cvičenia vplyv na potrebu bielkovín?

Áno má. Záleží na tom, koľko svalových vlákien pri tréningu zapájate. Čím viac vlákien je cvičením zaťažené, tým viac bielkovín k ich regenerácii a výstavbe potrebujete. Z toho vyplýva, že pri obrích sériách a 3-5 cvikoch na svalovú skupinu, precvičovanú pod rôznymi uhlami a rôznym spôsobom, je potrebné prijímať väčšie množstvo proteínov ako pri izolovaných cvikoch alebo cvičenie na prístrojoch.

Aký má vplyv intenzita cvičenia a skúsenosti?

Je pravdepodobné, že spotreba bielkovín je tým vyššia, čím intenzívnejšie trénujete (vyššie váhy, kratšie prestávky). Cvičíte Ak v cykloch, prispôsobte spotrebu bielkovín jednotlivým cyklom. Začiatočníci alebo menej skúsení kulturisti využívajú prijaté proteíny menej efektívne než pokročilí športovci. Z tohto fyziologického hľadiska by teda mali prijímať viac bielkovín ako ich skúsenejší kolegovia. Pretože začiatočníci čoskoro dosiahnu tzv. "Mŕtveho bodu" (s ďalším príjmom bielkovín sa už nárast svalovej hmoty nezväčšuje), mali by počkať s ďalším zvyšovaním dávky až po prekonaní tohto bodu. Teoreticky je teda možné, že veterán aj začiatočník potrebujú práve zhodné množstvo bielkovín.

Vplyv veku a pohlavia

Ako sa zistilo, u vytrvalostných športov existuje určitý rozdiel medzi vstrebávaním bielkovín u mužov au žien. Ako je tomu však u anaeróbnych aktivít, zatiaľ presne nevieme. Odborníci sú väčšinou toho názoru, že na pohlavie, ani na veku príliš nezáleží s výnimkou dorastencov. U nich sa musí počítať s vyššou dávkou, zodpovedajúce ich prirodzenému rastu, ktorý ešte nie je ukončený.

Aký druh proteínov?

Všetci vieme, že nie je bielkovina ako bielkovina. Zdroje proteínov sa medzi sebou odlišujú tzv. Biologickou hodnotou, zodpovedajúce ich vstrebateľnosti v ľudskom tele a ďalším faktorom. Veľké rozdiely sú napr. Medzi kazeín (tvaroh), srvátkou, vaječnými bielkami a ďalšími prírodnými zdrojmi proteínov. Podobne sa líšia vstrebateľnosťou aj proteínové doplnky výživy, ktoré sa vyrábajú ako koncentráty, izoláty, hydrolyzáty, bielkoviny získané mikrofiltráciou, iónovo-výmennou technológií atď.
Zdalo by sa teda, že pri stanovení potreby bielkovín veľmi záleží na tom, z akých zdrojov bielkoviny pochádzajú. Áno, záleží na tom, keď prijímame množstvo, blížiace sa RDA. Keď však kulturista prijíma dvojnásobné a vyššie množstvo proteínov ako RDA, význam tohto faktora postupne klesá. Na kvalite bielkovín však veľmi záleží u vegetariánov. Preto sa vegetariánom odporúča, aby zvýšili príjem bielkovín o10% nad stanovené množstvo, nie však zo sóje, ktorú niektorí považujú za zdroj bielkovín s menšou biologickou hodnotou (vzhľadom k jej aminokyselinovému profilu).
Pokiaľ ide o proteínové prípravky, mali by ste si vyberať len také, ktoré vám nepôsobia tráviace ťažkosti. Vyžaduje to nejaký čas k odzkoušení.Volte radšej tzv. Izoláty, ktoré obsahujú až 90% -ná proteín, ako koncentráty, ktoré môžu obsahovať 20-80% mliečneho cukru (laktózy). Izoláty sa tiež lepšie vstrebávajú a ľahšie pripravujú vo forme nápojov.

Kedy prijímať bielkoviny?

Aj u proteínov platí, že je lepšie ich konzumovať v priebehu dňa niekoľkokrát v menších porciách, než je jesť vo veľkom množstve naraz. Častý príjem proteínov vám zaistí, že všetky aminokyseliny budú pre organizmus dostupné v priebehu celého dňa, čo prehĺbi anabolizmus. Zvýšený anabolický efekt majú najmä proteíny, skonzumované po tréningu. Napriek tomu sa odporúča brať určité množstvo aj pred tréningom (väčšinou vo forme aminokyselín).

Cena

Proteíny sú v suplementačný forme tými najdrahšími živinami. Preto by sme si mali vyberať také prípravky, v ktorých sú bielkoviny pokiaľ možno v čistej forme, aby sme za sprevádzajúce lacné sacharidy neplatili zbytočne vysokú cenu. Tiež by sme si mali vyberať podľa chuti a stráviteľnosti, aby sme nevyhadzovali peniaze za prípravky, ktoré jeme s odporom alebo je zle trávime.
Nie vždy sú veľké dávky drahých proteínov zárukou kvalitných svalových prírastkov. Ak chýbajú nám napr. Sacharidy, začnú sa drahé proteíny využívať jednak ako palivo, jednak nám začne chýbať energia, ktorá je potrebná pri intenzívnom tréningu k stimulácii svalového rastu.

Viac piť!

Pri zvýšení dávkovaní bielkovín nad 2 g / kg sa až zdvojnásobí množstvo moču (u niektorých jedincov i viac). Preto je potrebné pri vysokých dávkach proteínov tiež zvýšiť príjem tekutín, a to najmenej na dvojnásobok. Akonáhle zvýšite dávku bielkovín, začnite sa denne aspoň po dobu jedného týždňa vážiť. Ak idete s hmotnosťou rýchlo dolu, jedná sa pravdepodobne len o stratu vody. Zistený hmotnostný úbytok nahraďte zodpovedajúcim množstvom vody.

Pozor na obličky a srdce!
Neprimerané dávkovanie bielkovín (viac ako 2 g / kg) môže pôsobiť určité zdravotné riziká. Jedná sa najmä o poruchy obličiek u osôb s dedičnými dispozíciami alebo s oslabenými obličkami. V týchto prípadoch je potrebné dávkovanie bielkovín obmedziť, a to bez ohľadu na ich teoretickú potrebu.
Prirodzené zdroje bielkovín obsahujú skryté tuky najmä v podobe nasýtených tukov, sprevádzaných zvyčajne cholesterolom. Živočíšne tuky a cholesterol zvyšujú, ako je známe, riziko kardiovaskulárnych porúch. Preto by sme mali vždy potravinové zdroje so skrytými tukmi dopĺňať bielkovinovými prípravkami s minimálnym obsahom tukov a cholesterolu. Keď však na druhej strane užívame príliš veľa proteínových prípravkov, dochádza k zvýšenému vylučovaniu vápnika z tela, ktorý by sme mali suplementačný dopĺňať.

Proteíny a únava
Príliš mohutné dávky bielkovín znamenajú prirodzene vysokú koncentráciu aminokyselín vo svaloch. Súčasne dochádza k zvýšeniu koncentrácie amoniaku (čpavku), ktorý vo svale pôsobí ako silný únavový metabolit. Preto by sme to nemali s príjmom proteínov preháňať a uspokojiť sa s dávkou 1,5 g / kg, ktorá sa všeobecne považuje za dostatočnú ako na regeneráciu, tak stimuláciu rastu svalov. Skúste si okolo tejto hodnoty "zaexperimentovať", aby ste našli vašu optimálnu dávku! Akonáhle sa však "prehupnete" cez 2,5 g / kg, je pravdepodobné, že ste to prehnali. Jednak pridávate organizmu ďalšiu prácu a zvyšujete riziko poškodenia obličiek, jednak zbytočne vyhadzujete peniaze. Sami zistíte, že prehnane vysoké dávkovanie k uspokojivému rastu svalových objemov nevedie.

Základné pravidlá prijmem bielkovín

  • Za základnú dávku bielkovín si zvoľte 1,5 g / kg denne. Pri hľadaní optimálnej hodnoty sa riaďte pravidlami stanovenie optimálnej dávky (pozri ďalej).
  • Nepodceňujte kvalitu prijímaných proteínov. Musíte mať istotu, že sa stravujete naozaj efektívne. Vegetariáni by mali obvyklé dávkovanie zvýšiť o10%.
  • Rozložte si celodennú dávku bielkovín do niekoľkých jedál. Nikdy nejedzte celú dávku v jednom alebo v dvoch jedlách. Jedzte bielkoviny pred i po tréningu.
  • Ak prijímate denne menej ako 2 g / kg, sústreďte sa hlavne na prirodzené zdroje bielkovín. Ak prijímate ich viac ako 2,5 g / kg, užívajte potravinové doplnky, aby ste obmedzili príjem skrytých tukov s cholesterolom.
  • Nezabudnite, že vysokoproteínovú diétu musí sprevádzať dostatočné množstvo sacharidov, aby sa bielkoviny zbytočne nespotrebovávali ako doplnkový zdroj energie.
  • Pite veľa vody! Čím viac bielkovín konzumujete, tým viac by ste mali piť, aby ste predišli dehydratácii organizmu.
  • Ak prijímate bielkoviny hlavne z doplnkov, užívajte k nim ešte vápnik (najmä ženy).
  • S vysokým dávkovaním proteínov sa musíte rozlúčiť, ak máte oslabené obličky alebo dedičné dispozície k obličkovým chorobám.

Bodylab Proteín Chips 30g - ZĽAVA 0,39 EUR

Chutný, chrumkavý snack bohatý na bielkoviny a chudobné na sacharidy, ale bez toho, aby vám chýbala chuť pravých chipsov.
cena od 2,27 EUR
1,88 EUR
Viac
Výrobca: Bodylab
Expedícia: Skladom - ihneď k expedícii
Doporučení: ako chutnú desiatu
Náhľad - Bodylab Proteín Chips 30g -17%Rate pointRate pointRate pointRate pointRate point

Bodylab Whey Proteín Crisps 200g - ZĽAVA 1,16 EUR

Bodylab prichádza s Whey Protein Crisps v 4 rôznych huťových variantoch, ktoré nie sú nič iné, než úplne perfektný sladký, chrumkavý snack bohatý na bielkoviny.
cena od 6,89 EUR
5,73 EUR
Viac
Výrobca: Bodylab
Expedícia: Skladom - ihneď k expedícii
Balenie: 200g
Doporučení: ako chutnú desiatu
Náhľad - Bodylab Whey Proteín Crisps 200g -17%Rate pointRate pointRate pointRate pointRate point

Bodylab Zero High Proteín Pancake Mix 500g - ZĽAVA 1,54 EUR

S touto jednoduchou, bielkovinami nabitú zmesou dokážete v priebehu niekoľkých málo minút vyrobiť chutné, mäkké a nadýchané palacinky.
cena od 15,36 EUR
13,82 EUR
Viac
Výrobca: Bodylab
Expedícia: Skladom - ihneď k expedícii
Balenie: 500g
Náhľad - Bodylab Zero High Proteín Pancake Mix 500g -10%Rate pointRate pointRate pointRate pointRate point

Bodylab Proteín Powder Eggs and Oats 500g - ZĽAVA 1,54 EUR

Bodylab Eggs & Oats je dokonalá kombinácia vysoko kvalitného vaječného proteínu v kombinácii so svetovo známym "Proatein", ovseným proteínom v najvyššej kvalite. Táto kombinácia ...
 | zľava
cena od 19,21 EUR
17,67 EUR
Viac
Výrobca: Bodylab
Expedícia: Skladom - ihneď k expedícii
Balenie: 500g
Doporučení: zmiešajte 1 dávku 30 g (1 vrchovatá polievková lyžica) s 300 ml vody alebo mlieka
Náhľad - Bodylab Proteín Powder Eggs and Oats 500g -8%Rate pointRate pointRate pointRate pointRate point

Bodylab Rice Proteín 500g - ZĽAVA 1,15 EUR

Bodylab Rice Protein je obohatený ryžový proteín s plnou, čokoládovou chuťou. Tento ryžový proteín je vyvinutý a vhodne doplnený tak, že obsahuje všetky esenciálne aj neesenciálne aminokyseliny, čím ...
cena od 19,21 EUR
18,06 EUR
Viac
Výrobca: Bodylab
Expedícia: Skladom - ihneď k expedícii
Balenie: 500g
Doporučení: zmiešajte 1 dávku 30 g (1 odmerku) s 300 ml vody alebo mlieka
Náhľad - Bodylab Rice Proteín 500g -6%Rate pointRate pointRate pointRate pointRate point

MyProtein Impact Whey Proteín - ZĽAVA 8,72 EUR

Impact Whey Protein je 100% srvátkový proteínový nápoj s vysokým obsahom prvotriednych bielkovín (až 82% nedenaturovaného srvátkového koncentrátu). Má nízky obsah tuku, laktózy a je bohatým zdrojom ...
cena od 26,18 EUR
17,46 EUR
Viac
Výrobca: MyProtein
Expedícia: Skladom - ihneď k expedícii
Doporučení: rozmiešajte 25g (= 1 odmerka na kopček) vo 250-300ml vody alebo odtučneného mlieka, prípadne rozmiešajte do jogurtu. Podľa fyzickej záťaže užívajte 1 až 3 dávky za deň. Najvyššie užívajte ráno na lačno, 45 min po tréningu a pred spaním.
Náhľad - MyProtein Impact Whey Proteín -33%Rate pointRate pointRate pointRate pointRate point

Bodylab Whey Proteín 100 1000g - ZĽAVA 3,85 EUR

Zmes 100% čistého, nedenaturovaného srvátkového koncentrátu a srvátkového izolátu tej najvyššej kvality.
cena od 22,68 EUR
18,83 EUR
Viac
Výrobca: Bodylab
Expedícia: Skladom - ihneď k expedícii
Balenie: 1000g
Doporučení: zmiešajte 30 - 35g s 300 - 400 ml vody, miešajte po dobu 20 - 30 sekúnd. Užívajte najlepšie ráno nalačno a 40 min po tréningu
Náhľad - Bodylab Whey Proteín 100 1000g -17%Rate pointRate pointRate pointRate pointRate point

Muscletech Premium Whey Proteín Plus 2270g - ZĽAVA 30,46 EUR

Muscletech Premium Whey Protein Plus je navrhnutý jednou z popredných svetových značiek športovej výživy, ktoré využíva srvátkové peptidy a izoluje je pre lepšie vstrebávanie, stráviteľnosť, ľahšie ...
 | akčný tovar
cena od 65,08 EUR
34,62 EUR
Viac
Výrobca: MuscleTech
Expedícia: Skladom - ihneď k expedícii
Balenie: 2270g
Doporučení: 1-2x denne, prvé ráno na lačno a druhú 30-45 minpo tréningu, 1 odmerku rozmiešajte v 2-3 dcl mlieka alebo vody
Náhľad - Muscletech Premium Whey Proteín Plus 2270g -47%Rate pointRate pointRate pointRate pointRate point