Veď podiel nevhodného stravovania na civilizačných chorobách moderného človeka odborníci odhadujú na 30-70% a podiel zlých stravovacích návykov na nadváhe a obezite je ešte vyššia. Polovica mužov a tretina žien trpí ľahkou a každý piaty muž aj žena majú viditeľnú nadváhu. Veľa z nich už bohužiaľ rezignovalo, ale stále je veľa tých, ktorí s nadbytočnými kilami statočne bojujú – vo fitnesscentrách a posilňovniach.
Stojí na ich strane
Doplnky stravy, ktoré urýchľujú celý proces chudnutia, sú ich talizmany. Aj keď účinok bežných prípravkov na chudnutie nezriedka býva diskutabilné, väčšinou sa im veria, keď už sme za ne museli zaplatiť. A ony tiež neraz pomáhajú, hoci viac psychicky ako fyzicky. Áno, nezatvárajte oči pred placebo efektom (aj neaktívne látka, o ktorej si len myslíme, že funguje, začne skutočne fungovať), ktorý sa uplatňuje ako u doplnkov stravy, tak u niektorých liekov. Môže nám jedine pomôcť, keď to myslíme s chudnutím naozaj vážne a nespoliehame sa len na prípravky, ale aj trochu na seba – na zmenu stravovacích návykov, na telesnú aktivitu a v ideálnom prípade na celkovú zmenu životného štýlu.
Poviete si: "A prečo neskúsiť nejakú diétu, veď je to tak jednoduché?" Možno bude nosením dreva do lesa, keď vám pripomeniem, že väčšina redukčných diét síce zaručene znamená schudnutie, ale len po určitú dobu. Po jej uplynutí sa organizmus stáva výnimočne citlivý na priberanie, a to predovšetkým množstvom tukového (tukové) tkaniva. Tá pre hladujúce telo, trápili nedostatkom základných živín pri diéte, znamená naozajstnú spásu. Avšak v podobe zásobného tuku, ktorý nepekne deformuje naše krivky, ktoré príroda vie doviesť k dokonalosti, keby sme jej dielo toľko nekazili. Tomu sa chceme vo fitness práve vyhnúť.
CLA – revolúcia v chudnutí?
A teraz si predstavte, že existuje liek na chudnutie, ktorý nielen pomáha odbúrať prebytočný tuk, ale zároveň chráni naše svaly, aby nám pri redukcii kalórií nezmizla pred očami. Strata svalového tkaniva a vody (sval sa skladá zo 60% vody) býva totiž bohužiaľ výsledkom chudnúce kôry najčastejšie. Sme síce radi, že sme sa zbavili pár kíl, ale už si nevšímame toho, že nám ubudli svaly. A prečo taky – prenechajme svaly kulturistom, poviete si.
Chyba lávky! Práve vo svaloch sa spaľujú tuky na energiu. To sú tie "baterky", v ktorých sa premieňa energia z tukov, sacharidov a bielkovín na telesnú prácu. Ak začneme 600 svalov nášho tela devastovať hladovaním, prestanú plniť svoju funkciu a tuky sa náhle nemajú kde spaľovať. Myslíte si snáď, že bez práce svalov vyženiete tuky z podkožia az faldíkov na bruchu, bokoch a ktovie kde ešte? Proste keď nám chýbajú svaly, sme nahraní a tuku sa nikdy nezbavíme …
Konjugovaná kyselina linolová (tiež konjugovaná oktadekadiénová kyselina), ktoré dietológovia dôverne prezývajú CLA, dokáže na jednej strane spoľahlivo chrániť vaše priateľov – svaly, na strane druhej sa odvážne púšťa do sporu s vašim úhlavným nepriateľom – telesným tukom. Nie je to skvelé? Jedna látka a statočne bojuje najmenej na dvoch frontoch! Pritom je to zlúčenina vášmu telu vlastné (tj. Nenasýtená mastná kyselina, veľmi podobná gama-linolénovej kyseline a ďalším mastným kyselinám vášho tela). "Len či to tak je naozaj?" Krútite neveriacky hlavou a ja sa vám vôbec nečudujem, ak máte za sebou už niekoľko recidív tzv. Jo-jo efektu po prekonaných diétach. Tie sa spočiatku tiež tvárili ako tutovky, než ste po diéte začali znova naberať stratené kilogramy a budovať novú tukové tkanivo.
Kde sa CLA vyskytuje?
V prírode ju nájdeme v živočíšnych tukoch, napr. V hovädzom a ovčom mäse (obsahuje cca 20% tuku), alebo v mliečnych výrobkoch (najmenej 0,5-1% tuku, väčšinou však mnohonásobne viac). Oveľa menej jej nájdeme v mäse zvierat s kratšou dĺžkou života ako v hydine a bravčovom mäse. Takmer chýba v morských plodoch, rybách a rastlinných tukoch. A viete, čo je zaujímavé? Jej obsah v kravskom mlieku silne kolíše v priebehu roka a najvyšší je vtedy, keď sa kravy v lete voľne pasú. Vtedy je obsah CLA v mlieku až sedemnásobný v porovnaní s mliekom ustajnených kráv! Že by návrat k čerstvo nadojenému kravskému mlieku z rozkvitnutých a prevoňaných lúk? Tých, ktorí pijú netučné mlieko a jedia nízkotučné mliečne výrobky (napr. Syr cottage), asi sklamem – CLA v týchto potravinách nenájdu. Preparáty s CLA sa vyrábajú zo slnečnicového a ľanového oleja. Aj keď to nie sú zdroje najbohatší, výroba CLA z nich je zatiaľ najekonomickejšie.
Potravina | Porce | Obsah CLA (mg/porce) |
Máslo | 1 lžička (7 g) | 76 |
Jogurt | 1 kelímek (150 g) | 1050 |
Tavený sýr | 1 plátek (28 g) | 169 |
Tvrdý sýr | 1 plátek (28 g) | 108 |
Pečený hovězí steak | 100 g | 730 |
Rostlinný olej | 1 lžička (5 g) | 1 |
CLA vo svetle vedy
Odborníci z Lousiana State University v USA, ktorí publikovali výsledky svojich mnohoročných výskumov v časopise American Journal of Physiology, jej prisúdili že:
- tlmí potrebu prijímať nadmerné množstvo energie (mierni pocity hladu)
- tlmí rast telesného tukového tkaniva
- zvyšuje rýchlosť metabolizmu a tlmí jej pokles najmä v noci (zvyšuje energetický výdaj)
- zamedzuje odbúravaniu svalového tkaniva (katabolizmus) v dôsledku zníženého prívodu energie.
Zistili zaujímavú skutočnosť, že strava obohatená CLA mala pozitívny vplyv na odbúranie tukových vrstiev nezávisle na tom, koľko tuku obsahovala. Inými slovami, ak máme v strave dostatok CLA, nemusíme sa tukov toľko obávať. Treba preto čerstvo nadojené kravské mlieko (okolo 4-5% tuku) nebolo u našich predkov dôvodom k priberaniu a obezitě.Tendence vylúčiť tuky zo stravy vôbec má totiž jeden veľmi negatívny dôsledok – znižuje sa aktivita vitamínov A, D, E a K a hormónov , ktoré sú výhradne rozpustné práve v tukoch.
Keď Američan Dr MWPariza objavil CLA v r. 1987 v hovädzom mäse, zaujímal ho hlavne jej účinok na zhubné nádory, pretože o príbuzných kyseline linolovej bolo známe, že pôsobí ako karcinogén. K štúdiu si vybral hovädzie mäso obsiahnuté v hamburgeroch, aby študoval, aké karcinogénne látky možno v tejto potravine očakávať. Zistil, že posunutie dvojitej väzby vnútri molekuly CLA znamená úplne opačný účinok ako u linolovej kyseliny! U CLA z hamburgerov bola teda naopak preukázaná antikarcinogenita podobne ako napr. U selénu! Okrem nej dokázal Pariza, že CLA ešte pôsobí proti ateroskleróze a patrí medzi silné antioxidanty. Potom už nebolo zložité doložiť, že CLA zamedzuje oxidácii LDL-cholesterolu na nerozpustnú formu, zlepšuje pomer medzi užitočným HDL a škodlivým LDL-cholesterolom a celkovo znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Nie je to senzácia, že látka, ktorá sa výhradne vyskytuje v živočíšnych tukoch rovnako tak ako cholesterol, nás zároveň chráni proti škodlivým účinkom tohto strašiaka?
Niet divu, že povzbudivé výsledky vedeckého výskumu CLA nebývalo rozšírili záujem o túto látku aj v ďalších vedeckých kruhoch. Dnes sa zdá, že CLA môže u diabetu 2. typu preukázať rovnakú službu ako trojmocný chróm, tj. Stabilizovať hladinu krvného cukru. Nádejne tiež vyzerajú štúdie antitrombotických (proti krvným zrazeninám) a imunitu zvyšujúcich účinkov CLA.
Začnime u chudnutie
Hoci na zozname priaznivých účinkov CLA pribúdajú stále ďalšie a ďalšie položky, zostaňme zatiaľ u tak užitočné vlastnosti, ktorou je podpora pri chudnutí. CLA je odpoveďou na večne kladenú otázku DÁ ZMENIŤ TUK NA PEKNÉ TELESNEJ TVARY? Stále väčší počet českých a slovenských žien zisťuje, ako účinne im táto prírodná látka pomáha meniť tukové zásoby na svalovú hmotu. Zoštíhľovacie stratégia s CLA bola vedecky overená a je podložená štúdiami zverejnenými vo vedeckých časopisoch.
Jedna štúdia sa robila na jednasedmdesáti obéznych jedincoch, ktorí dodržiavali nízkokalorickú diétu a nenáročný cvičebný program. Polovica z nich užívala približne tri gramy CLA denne, zatiaľ čo druhá polovica dostávala placebo (neúčinnú látku) so slnečnicovým olejom. Po šiestich mesiacoch zhodili obe skupiny celkom v priemere dve a pol kila. Zaujímavé bolo, že samotný doplnok výživy s CLA síce priamo neprispel k váhovému úbytku, ale akonáhle účastníci skončili s diétou, zabránil im nabrať tuk späť. Miesto tuku priberali svalovú hmotu, ktorá im výrazne spevňovali a tvarovala postavu. Štúdia dokázala, že CLA je vhodný prípravok pre kontrolu váhy, jednoducho z toho dôvodu, že pomáha ľuďom, ktorí držia diétu, štíhlu postavu udržať, keď už raz dosiahli žiaduce hmotnosti.
Vedci, ktorí vyššie spomínanú štúdiu prevádzali, tiež zaznamenali, že jednotlivci, ktorí užívali doplnok s CLA, vykazovali menej depresií. Zdá sa, že u skupiny užívajúcej CLA sa menej často vyskytovali nepríjemné pocity, ktoré sú pri diétach a chudnutí bežné. Inak vyjadrené – CLA im pomohla v diéte vytrvať a jej výsledky udržať.
Aký je mechanizmus pôsobenia CLA?
Len nedávno priniesla veda výklad mechanizmu pôsobenia CLA pri kontrole hmotnosti a podpore svalového rastu. O enzýmu lipáze je známe, že prispieva k uvoľňovaniu tuku z tukových buniek. CLA lipázu aktivuje, takže účinkom CLA sa uvoľní viac mastných kyselín z tukových zásob do krvného obehu, ktorý ich prenáša do mitochondrií svalových buniek, kde sa spaľujú. Lipoproteínových lipáz naopak podporuje transport telesných mastných kyselín do tukových buniek a CLA jej aktivitu oslabuje (inhibuje), takže tuk má menšie sklony k ukladaniu.
● Na University of Memphis (USA) užívali dve skupiny (po 27 osobách) skúsených fitness trénerov CLA (5600 mg / deň) alebo placebo (olivový olej). V skupine s CLA sa zvýšili silové výkony v benčprese a leg-presse v priemere o 13,6 kg / mesiac, zatiaľ čo v skupine s placebom len o 4,3 kg.
● Na Kent State University užívali dve skupiny (po 24 osobách) začínajúcich kulturistov buď 7200 mg CLA / deň, alebo placebo (rastlinný olej). Po šesťtýždennom tréningu dosiahla skupina s CLA pozoruhodných výsledkov pri budovaní svalovej hmoty a nárastu sily. Prírastky celkovej svalovej hmoty, obvodu bicepsu a nárast sily bol takmer o 100% vyššia ako u skupiny, ktorá užívala placebo.
Za odporúčanú dennú dávku pre bežnú populáciu, usilujúce o kontrolu hmotnosti, sa považuje 100-300 mg denne. U športovcov, ktorí chcú stratiť čo najviac tuku, podporiť svalový rast a výkon sa osvedčilo dávkovanie 3000 mg / deň, ktoré sa tiež odporúča pri obezite. Zatiaľ sa nenašli žiadne vedľajšie účinky CLA.
Čo teda CLA všetko dokáže?
Zrychluje metabolismus | Zřejmá výhoda, když chce člověk hubnout. Urychluje výsledek. |
Redukuje tuk na břiše | Břicho je jedna z oblastí, kde se tuk obvykle hromadí. Takových „pneumatik“ je někdy velmi těžké se zbavit. |
Podporuje růst svalů | Svaly spalují tuky, což také přispívá ke zrychlení metabolismu. Celkově velmi prospěšné při redukci váhy. |
Snižuje cholesterol a tuky | Cholesterol a triglyceridy jsou krevní lipidy (tuky), o kterých je známo, že zvyšují riziko aterosklerózy. |
Zvyšuje aktivitu inzulínu | Zvýšení aktivity hormonu inzulínu může pomoci zabránit vzniku cukrovky a lépe kontrolovat tělesnou hmotnost. |
Podľa všetkého sa teda zdá, že CLA stojí za vyskúšanie, a to najmä u osôb, ktoré sa v úmysle zmieriť s nadváhou a sú ochotné sa jej zbaviť tzv. Aktívnym chudnutím. Spočíva v tom, že do boja proti nej zapriahneme okrem CLA a ďalších doplnkov výživy tiež aktívny pohyb a cvičenie, o rozumných zmenách v jedálničku ani nehovoriac. Dokážete to aj vy?
Text Ing. Ivan MACH, CSc.